فهرست بستن

ورق های فسفر برنز فنری، مس (فنری و نرم) و برنج ( فنری و نرم)

فسفر برنز:  ترکیبی از مس، فسفر و قلع را فسفر برنز می نامند که با نماد cusn نشان داده می شود. پایه اصلی آن مس بوده و با نسبت حدود 0.5% تا 11% قلع و حدود 0.01% تا 0.35% فسفر می باشد.

فسفر عنصری شیمیایی است که با نماد P نشان داده می شود.  عنصر فسفر خواص مقاومت در برابر سایش و سختی را افزایش می دهد و نیز عنصر قلع با نماد sn نشان داده می شود. که خواص مقاومت در برابر خوردگی و استحکام را افزایش می دهد.

از خواص دیگر فسفر برنز فنری می توان به سختی، استحکام، ضریب اصطحکاک پایین و دانه بندی مناسب اشاره کرد. ورق فسفر برنز به دلیل حفظ خواص مکانیکی و همچنین رسانایی خیلی خوب الکتریکی و در مواردی جهت حفظ حالت فنری قطعه کاربرد فراوانی دارد.

مس عنصری فلزی با ویژگی های شکل پذیری، رسانایی الکتریکی بالا و گرمایی بالا می باشد که با نماد cu  نشان داده می شود. و به رنگ نارنجی یا قرمز می باشد که  نرم و قابل انعطاف و با قابلیت جوشکاری بالا نیز می باشد. و به دو صورت مس فنری با کمی استحکام بالاتر و حالت ارتجاعی بوده و مس نرم که قابل انعطاف تر و شکل پذیری بهتر می باشد.

برنج شامل یک سری از آلیاژهای مس با حداکثر 40% روی (Zn) می باشد. با تغییر مقدار روی خواص آلیاژهای  CU-Znنیز تغییر می کند و برنج به رنگ زرد نیز می باشد. که شبیه به رنگ طلا است که آلیاژی از مس و روی می باشد که استحکام بالا و خواص رسانایی قوی دارد.

Phosfor Bronze Grade: Cusn6 – Cusn8

Brass Grade: 65b – 70b

  • Phosfor Bronze Hardness: 200 HV to 260
  • Brass Hardness: 120 HV to 200HV
  • Thickness: 0.02 mm min to 12 mm max
  • Width: 5 mm min to 660 mm max

ویژگی ها

  • سختی فسفر برنزها: حدوداً بین 200 تا 260 ویکرز
  • سختی برنج ها: حدوداً بین 120 تا 200 ویکرز
  • ضخامت: از 0.02 میلیمتر تا 12 میلیمتر
  • عرض: از 5 میلیمتر تا 660 میلیمتر

مصارف و کاربردها

از ورق فسفر برنز (فسفر برنز فنری) به دلیل حفظ خواص مکانیکی خود خصوصاً در دمای بالا و همچنین رسانایی قوی جریان الکتریسیته، دارای اهمیت خاصی در صنایع برق و الکترونیک می باشد .( قطعات و واشرها و بست ها و خارهای فنری در صنایع برق در ساخت قطعات لامپ ها، مهتابی و کلید و پریزها و اتصالات الکتریکی مصارف فراوانی دارد.)

در صنعت خودروسازی نیز مصارف زیادی دارد: از قبیل ( ساخت قطعاتی که خاصیت الکتریکی و رسانایی و حالت فنریت و ارتجاعی و باید شکل ظاهری خود را حفظ نماید استفاده های فراوانی دارد. از جمله در قطعات الکتریکی خودرو در پشت آمپر و صفحه کیلومتر خودرو و قطعات فشنگی و فیوز خودرو و قطعات دلکو و ساخت واشرهای تخت، موجدار و بشقابی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.)-

صنایع نظامی از ورق های فوق در بخشی صنایع الکتریکی و برقی نظامی و رادارها و قسمت هایی که باید هم حالت رسانایی قوی جریان الکتریسته و هم حالت فنریت و حفظ شکل ظاهری قطعه حفظ گردد مصارف دارد. در بخش لوازم خانگی در قسمت هایی که باید حالت برقی و رسانایی جریان الکتریسیته از جمله ( قطعات برقی گاز و فِر و مایکروفر و قطعات الکتریکی یخچال و فریزر، ماشین آلات ظرفشویی و لباسشویی و … مورد استفاده قرار می گیرد)

و ضمناً در بخش صنایع متفاوت از جمله صنایع هواپیما سازی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و ماشین آلات سیمان و کاشی و سرامیک و همچنین در ساخت قطعات ماشین آلات کارتن سازی و مقوا و کاغذ نیز مصارف زیادی دارد.

 

https://bohler-co.com/

http://bohlerco.com/

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× چطور میتونم کمکتون کنم؟