فهرست بستن

عملیات نیتروره چیست؟

عملیات نیتروره

در این مقاله به بررسی عملیات نیتروره می‌پردازیم.

هدف

با نیتروره کردن، سطحی خیلی سخت و مقاوم به سایش به وجود می­ آید. به خاطر دمای بازپخت پایین (تا حدود 500 درجه سانتیگراد) تابیدگی خیلی جزئی در قطعه کار ایجاد می ­شود و نیز به خاطر حذف عمل کونچ هیچگونه تنشی در آن ایجاد نمی­ شود.

کاربرد

فولادهای نیتروره در ابزارسازی برای ساخت انواع فرامین و نیز قالب های پرسکاری، مواد مصنوعی، لاستیک، قالب های تزریق، مواد ترموپلاستیکی، اجزاء قالب های اکستروژن پیوسته مواد مصنوعی و ماشین های تزریق به کار می­ رود.

پایداری – پیرسازی و – خوردگی سطح نیتروره و نیز مقاومت به سایش و خواص لغزشی خوب (ضریب اصطکاک پایین) آن، ویژگی کاربردهای این فولاد را بهتر می­ کند.

روش

در روش نیتروره فولادهای آلیاژی دارای کرم، آلومینیوم و گاهی نیکل تا دمای 500-520 درجه سانتیگراد در جریان گاز آمونیاک بازپخت می­ شود. البته این کار را می­ توان در دمای 550-570 درجه سانتیگراد در حمام مذاب نمک سیانید انجام داد. در این عملیات حرارتی بازپخت، نیتروژن داخل سطح قطعه کار نفوذ و به خاطر پیوند با عناصر آلیاژی افزایش فوق العاده سختی در سطح آن را باعث می­ گردد. با این روش به سختی ویکرز 1000 HV که معادل بیش از سختی راکول 68 HRC است می­توان دست یافت. این سختی تا دمای 500 درجه سانتیگراد بدن تغییر باقی می­ ماند. اگر قرار است قسمتهایی از قطعه کار نرم باقی بماند، این قسمتها با قلع اندود کاری پوشانده می­ شود.

ضخامت لایه نیتروره بسته به مدت زمان بازپخت، روش نیتروره (نیتروره حمام نمک، نیتروره گازی) و نوع فولاد نیتروره چند دهم میلیمتر می­ باشد. عیب این روش بازپخت طولانی مدت آن است. مدت زمان لازم برای عمق سختکاری حدود 0,1 mm در نیتروره حمام نمک، و گازی به ترتیب 2 و 8 ساعت است.

از آنجا که تغییرات (گرادیان) سختی از سطح قطعه کار به طرف مغز آن آرام است کنده شدن سطح سخت آن به سختی امکانپذیر است. با این همه از ایجاد لبه های تیز و پره­ های نازک در قطعه کار پرهیز شود، چون در این موارد عمل نیتروره از دو طرف انجام می­ گیرد مغزی چقرمه و نرم باقی نمی ­ماند. در قطعات جدار نازک لبه قطعات گرد و مدت زمان نیتروره کوتاه شود. بهسازی فولادها بسیار مفید است، زیرا در حالت بهسازی خواص مکانیکی بهتری داشته و جهت ایجاد لایه نیتروره بدون عیب و محکم ساختار بهسازی شده لازم است.

شرکت فیدار مهام پیشرو با دارا بودن تمام تجهیزات و دستگاه های حرفه‌ای جهت تولید فولاد مورد نیاز سعی دارد تا محصولات خود را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان قرار دهد. جهت مشاهده محصولات این شرکت می‌توانید به وبسایت فروشگاهی شرکت فیدار مهام پیشرو مراجعه و یا با کارشناسان و مشاوران این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

ورق فنری بهلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× چطور میتونم کمکتون کنم؟